zerem.maim@gmail.com

7 ימים בשבוע 24 שעות ביממה

שאיבת ביוב

שאיבת ביוב חשובה למניעת הצפות, ריחות רעים ולספק סביבה בריאה לאנשים. בורות ביוב יכולים להכיל פגרי בעלי חיים, אשפה וחומרים אורגניים אחרים שאינם בריאים לסביבה. לכן, שאיבת בורות ביוב צריכה להיעשות על בסיס קבוע כדי למנוע את זיהום הסביבה או ההצפות בבית. מאמר זה יספק מידע אודות אופן שאיבת בורות ביוב והדרכים השונות לביצועו.

שאיבת ביוב

שאיבת ביוב היא תהליך הוצאת ביוב מבור ומיצוי מים מצינורות שפכים. תפקיד שאיבת הביוב הוא כפול: הסרת שפכים מאזורי מגורים, ומניעת הצפות ברחובות הסמוכים. שאיבת ביוב היא למעשה תהליך של פינוי ביוב מבור. המשאבה מרוקנת את המים מתחתית הבור על ידי יניקה, ואקום או על ידי דחיפתם כלפי מעלה כאשר המים נאלצים לעבור דרך הצינורות.

התקנת מגופי אבטחה
Play Video about התקנת מגופי אבטחה

ישנן מספר סיבות עיקריות שבגללן תצטרכו לבצע שאיבת ביוב: אסונות טבע והצפות, מערכת הביוב המקומית נפגעה וחדלה לתפקד, משאבת הביוב שבורה.

ישנם סוגים שונים של משאבות המשמשות לתהליך זה, ואלו הן העיקריות:

  1. משאבות היניקה משתמשות בלחץ מים כדי לדחוף את הביוב אל פני השטח.
  2. משאבות ואקום משתמשות בכוח היניקה כדי לשאוב את הביוב מהבור.

התקנה של משאבת בור ביוב מפוקחת בדרך כלל על ידי אינסטלטור מקצועי, שיוודא כי היא מותקנת כראוי ובהתאם לתקנות המקומיות.

שאיבת ביוב
שאיבת ביוב - זרם מים הנדסה בע"מ
בורות ביוב
בורות ביוב

הידעתם? שאיבת ביוב היא תהליך שאפשר לבצע באופן ידני או באמצעות ציוד מכני.

שאיבת ביוב מבור היא משימה יקרה וגוזלת זמן שצריכה להיעשות באופן שוטף, אך לא תמיד ניתן לגשת לבור באמצעים קונבנציונאליים ולכן משאבות ביוב פועלות על ידי אספקת לחץ אוויר לתחתית הבור כדי לדחוף את כל הנוזלים למעלה ולצאת דרך צינור יציאה. פעולה זו מבטיחה שאין צורך בחפירה פיזית, מה שהופך את התהליך לבטוח ויעיל יותר.

ישנן סיבות רבות לכך שאנשים צריכים לבצע שאיבת בורות ביוב, בייחוד בתקופת גשמים לא עונתיים, ובמקרים של עומס יתר במיכל הביוב, סתימה של צינורות הניקוז, שינוי השימוש בקרקע או אדמה מזוהמת.

כדאי לשאוב בורות ביוב באופן קבוע. הדבר נכון במיוחד בחורף כשהאדמה קרה במיוחד והביוב מתקשה להתנקז. שאיבת ביוב יכולה להיות עבודה מסוכנת, ולכן חברות שאיבת ביוב מקצועיות הן האפשרות הטובה ביותר. גודלו של בור ביוב יקבע באיזו תדירות יש לשאוב אותו, כאשר עומק המים קובע כמה מים צריך לנקז ממנו.

בורות ביוב

בורות ביוב הם מיכלים תת קרקעיים המשמשים לאגירת ביוב באתר הדור לפני שהם נאספים על ידי מערכת ביוב ציבורית. קווי ביוב בדרך כלל מונחים ברחובות מה שהוביל לשימוש במונח "קו ביוב" על מה שנקרא כיום "צינורות ביוב". מיכלים אלה מתמלאים בשל מי גשמים או צינורות דולפים. יש להשתמש במשאבות ביוב כדי לרוקן את בורות הביוב, משאבות אלו ממוקמות בדרך כלל מחוץ למערכת קווי הביוב.

בורות ביוב מהווים דאגה מרכזית עבור בעלי עסקים וועדי בנייני מגורים ובעלי הדירות. לעתים קרובות גודל הבור קטן מכדי להתמודד עם נפח הביוב של בניין מגורים או בית עסק ולכן הביוב יכול להציף ולגרום לסיכון בריאותי גדול. בורות ביוב הם מיכלים המכילים שפכים ופסולת מוצקה. הם אוספים ומאחסנים את הפסולת הזו בתקופות של זרימה נמוכה, כלומר כאשר זה לא דחוף לשאוב את הביוב כמו בתקופות של זרימה גבוהה.

בורות הביוב בדרך כלל בצורת מלבנים או גליליים ולעתים קרובות עשויים לבנים או בטון. הם ממוקמים בדרך כלל קרוב לנחל מים לניקוז קל. גובה קיר הבור משתנה בהתאם לקודי הבנייה והתקנות המקומיים, אך בדרך כלל הוא נע בין מטר ל – 3 מטרים. עומק בור הביוב יכול להשתנות בין עשרה מטרים ל – 100 מטרים בהתאם לגודלו ולמיקומו וכן לתקנות הבנייה והתקנות המקומיות.

ביוב מוגדר כמי שפכים המכילים פסולת של בני אדם או בעלי חיים, או שניהם.
ביוב נוצר על ידי משקי בית, עסקים, חוות חקלאיות ותעשייה
.

משאבת בור הביוב היא הציוד העיקרי המשמש להסרת נוזלים מבור ביוב. הנוזל שהוסר מהבורות או מוזרם למערכת הביוב או נשאב למתקן אחסון. סוג המשאבה וגודלה יקבעו לפי גודל הבור, כמה נוזלים הוא מכיל וכמה זמן הוא היה בשימוש.

ככל שהאוכלוסיות גדלו באזורים עירוניים, כך גם חלה עלייה מקבילה במספר בורות הביוב. בורות אלה הם לעתים קרובות ישנים וקטנים מדי לשימוש מאסיבי יותר ביחס לגודל האוכלוסייה שבאזור ולכן אנו נתקלים יותר ויותר בבעיות תפעוליות הן בשאיבה והן באחסון של פסולת נוזלית בבורות שכאלו.

ספרו לי עוד על בור ביוב

בור ביוב הוא חור שנחפר באדמה לסילוק שפכים, שתן וצואה. הבורות בדרך כלל נחפרים בעומק של 1.5-1.2 מטר מתחת לפני הקרקע. עומק זה מבטיח שכל גזים המיוצרים מפירוק החומר האורגני בבור אינם בורחים לאטמוספירה. ניתן להתקין אותו בנפרד או לחבר אותו למיכל ההתיישבות. תפקידו של בור זה לשאוב ביוב מתחת לאדמה.

בור ביוב מכיל מספר תאים מלאים בחול או בחצץ, היוצרים תאים המחזיקים את מי התהום ונותנים להם להתאדות לאטמוספירה. כאשר מפלס המים עולה בתא אחד, הוא יישאב החוצה על ידי משאבה לפני שתמשיך לתא אחר.

בור שאיבה הוא סוג של משאבת ביוב אשר בנויה באתר ואפשר להשתמש בה להפקת מים מצינור שפכים לפני שהיא מגיעה למתקן הטיפול. הבור נחפר באדמה ומרופד בבטון ליצירת חור גלילי, כך שניתן למקם בתוכו שני צינורות אנכית לקלט ולפלט של ביוב. בור עם צינור הארכה תת קרקעי יתפוס את כל שפכי המים הזורמים לתוכו, ומבטל כל סיכוי להיצפות או לניקוז. לאחר מכן מותקנות משאבות מעל הקרקע כדי לשאוב את הביוב ליעדו.

שאיבת התוכן מבור מתבצעת בדרך כלל באמצעות משאבה מכנית עם צינורות יניקה היונקת את כל הנוזלים והמוצקים הקיימים בבור עם לחץ מים שנוצר על ידי המנוע שלה. צינורות אלה מחוברים לצינור יציאה בקצה אחד הנשפך ממפלס הקרקע, בדרך כלל קרוב לקיר חיצוני או כל מבנה הרחק ממגורים שעלול להיות פגיע.

משאבות טבולות לביוב, משאבות ביוב טבולות

תקלות נפוצות בבורות ביוב

כמה תקלות נפוצות שעלולות להתרחש בשאיבת ביוב כוללות תקלה במשאבה, הפסקת חשמל, סתימת קווי הביוב, בור ביוב שעלה על גדותיו, גשמים כבדים או אפילו שלג בצפון. אם זה קורה ורמת הביוב מגיעה לנקודה מסוימת (בדרך כלל בסביבות שני מטרים), המשאבות יפעלו אוטומטית וישאבו את עודפי המים והפסולת עד שרמת הביוב תחזור להיות בנקודה הסטנדרטית שלה. אפשר לפתור בעיות אלו בקלות על ידי פנייה לחברת שירות מקצועית המתמחה בשאיבת ביוב.

כאשר מערכת שאיבת הביוב אינה פועלת, שפכי המים יעלו על גדותיהם ויזרמו לרחובות. זה קורה מכיוון שהבורות מלאים בשפכים וצריך לשאוב אותם החוצה. אלו הם סוגי התקלות והסכנות שיכולות לנבוע בשל כשל מערכתי של משאבת הביוב.

משאבות בור הביוב פועלות על ידי יניקת מים מבור הביוב ועד לגובה גבוה יותר, בדרך כלל פני השטח. תהליך זה נקרא 'שאיבה'. משאבות אלו משמשות בעיקר למתקני טיפול בשפכים הנמצאים על פני השטח.

ישנם כיום בעיקר שלושה סוגים שונים של מערכות שאיבת ביוב: משאבת ביוב טבולה, משאבת ביוב אוורור, משאבת ביוב בלחץ.

כדי לשמור על מערכת הביוב בבניין או בבית העסק, יש לשאוב את הביוב מבורות הביוב באופן קבוע. תדירות תהליך זה תלויה בגורמים רבים כגון גודל הביוב, כמות האנשים בו וכו '. התהליך מתחיל באיתור המיקום המשאבה והתאמת סוג המשאבה בהתאם לתקן, הייעוד והתקנות הספציפיות שנקבעו בהתאם למקום והאזור עצמו.

בשלב הבא נצטרך לקבל גישה לצינור כך שנוכל ליצור פתח לשאיבת עודפי המים והביוב. לבסוף, נוכל להסיר את כל עודפי המים והביוב באמצעות שואב אבק או מערכות שאיבת ביוב אוטומטיים שנתקין במקום.

בכל פעם שהביוב מתחיל לעלות על גדותיו התוצאה עלולה להוביל לבעיות בריאות גדולות. שאיבת ביוב היא תהליך הוצאת הביוב מהבור ושאיבתו למיכל גדול יותר באמצעותו ניתן להיפטר מהשפכים בצורה בטוחה ויעילה יותר. בורות שאיבה משמשים גם בבתים פרטיים, שם הם מכונים מיכל ספיגה.

משאבות ביוב משמשות לעתים קרובות גם עבור מיכלי ספיגה. הסיבה לכך היא שבעלי בתים יאחסנו לעתים קרובות את שפכי הביוב במיכלים אלה עד שהם יוכלו להיפטר מהם או לשאוב אותם בבטחה. אם יש לכם נכס כלשהו עם מערכת ביוב תת קרקעית, עליכם לפנות לאנשי מקצוע המתמחים בהתקנת מערכות ביוב.

שאיבת בור ביוב עלול להיות מסוכן ומלוכלך במיוחד עבור חסרי ניסיון שלא הוסמכו לבצע זאת בעצמם. היות שמדובר בהכרת המערכות השונות תוך התחשבות רבה בסוג התקלה, המיקום, כלי העבודה וסוגי המשאבות שיהיה עליכם להשתמש. לכן, יש להביא בחשבון גורמים רבים כגון גובה הבור ועומקו, או אם הוא נמצא מעל האדמה או מתחתיה.

המשאבה מופעלת בדרך כלל באמצעות שלט רחוק, ובמקרים מסוימים אפשר להפעיל אותה ידנית מתוך הבור. בשנים האחרונות נעשתה שאיבת ביוב מביוביות כאשר הבור אינו קרוב לפני השטח, או לא קרוב מספיק לקו ביוב זמין.

תמונות מהשטח

בורות שאיבת ביוב

בורות שאיבת ביוב מותקנים במקומות שבהם מי התהום ומי הקרקע באים במגע עם הביוב. הבורות מסוגלים לאסוף מי שפכים מניקוזים קטנים על פני הקרקע, כגון מרזבי גשם, שבדרך כלל יתנקזו ישירות על הקרקע. תפקידם העיקרי של שאיבת בורות הוא להסיט את מי השטח הרחק מאספקה של מי תהום ומשטחי קרקע. הם משמשים גם לשאיבת ביוב מצינורות תת קרקעיים עד למתקן הטיפול בשפכים. בורות שאיבת ביוב משמשים לא רק לביוב אלא גם לפסולת נוזלית אחרת כמו גז מעובה.

שיפוץ חדר משאבות
Play Video about שיפוץ חדר משאבות

שיפוץ חדר משאבות שטבע במים עקב תקלה במאגר, אפשר לראות את המגוף שהוספנו לאבטחה ולמניעת גלישה. החלפה של לוחות חשמל עם וסתי מהירות ושליטה ב-3 משאבות.

בורות שאיבה נמצאים באזורים שבהם מפלס המים קרוב לפני הקרקע, והם מותקנים לעתים קרובות באזורי מגורים בצפיפות גבוהה. אפשר להשתמש בבורות שאיבת ביוב כאשר יש צורך לשאוב את הביוב מהקרקע. לרוב הם מותקנים כאשר קשה למצוא מיקום מתאים למיכל ביוב.

לתקינות הביוב יש חשיבות עליונה לבריאותנו. לפעמים, יש דליפה של ביוב שעלולה לגרום למחלות. זו הסיבה שאנו משתמשים במשאבות ביוב כדי לשאוב את הביוב מהבתים לתוך האדמה או לבריכות שבהן אפשר להשתמש בה לצורכי השקיה.

יש צורך בשאיבת ביוב באזורים שבהם המערכות אינן מתאימות. בורות השאיבה מותקנים במקומות בעלי שיפועים נמוכים. לאחר מכן נשאבים מי הביוב אל המיכלים.

לפרטים נוספים מלאו את הטופס
או התקשרו: 054-3123555

24 שעות

לפרטים נוספים התקשרו:
054-3123555

24 שעות

דילוג לתוכן